Ładowarki teleskopowe w rolnictwie
Park maszyn rolniczych nie ogranicza się jedynie do kombajnów i innego sprzętu do zbioru zbóż. Znaczną część stanowią rolnicze ładowarki teleskopowe, przystosowane do pracy w warunkach polowych. Niektórzy producenci, jak koncern JCB, dodają do nazw modeli oznaczenie Agri. Na ukraińskim rynku dostępne są również maszyny podnoszące Manitou, Caterpillar, Volvo, Bobcat i innych marek.
Zagraniczne ładowarki teleskopowe w rolnictwie są dostępne w dwóch kategoriach: nowe i używane. Na stronie BF-Logistics Sp. z o.o. można znaleźć szeroką gamę używanych maszyn rolniczych z różnym przebiegiem roboczogodzin. Każdy egzemplarz w katalogu posiada informacje o wcześniejszym użytkowaniu.
Zalety używanych rolniczych pomocników z Europy
Kluczową zaletą, zwłaszcza dla prywatnych gospodarstw, jest koszt. W ostatnich latach nawet średnie gospodarstwa rolnicze skłaniają się ku używanym maszynom. Dlatego sprzedaż ładowarek teleskopowych w Polsce, wcześniej użytkowanych na polach Europy, jest prowadzona na dużą skalę. Dodatkową motywacją do zakupu zagranicznych używanych maszyn rolniczych są:
- wysoka jakość wykonania, która wydłuża okresy serwisowe;
- kabinowe udogodnienia – automatyzacja, duże przeszklenie i komfortowe warunki pracy zmniejszają obciążenie operatora;
- ekonomiczność – wymagana wydajność osiągana jest przy niższym zużyciu paliwa;
- szybkie wdrażanie nowoczesnych technologii – wszystkie maszyny są skomputeryzowane;
- niski poziom zużycia.
Ostatni punkt związany jest z dbałością o sprzęt produkcyjny w Europie. Nawet jeśli kupić używane ładowarki teleskopowe z Polski, będą one w stanie sprawnie pracować przez długi czas.
Główne marki na ukraińskim rynku rolniczym
Na krajowym rynku rolniczym dostępny jest sprzęt podnoszący z Niemiec, Szwecji i Francji.
Największą popularnością wśród rolników cieszą się uniwersalne ładowarki teleskopowe z Wielkiej Brytanii.
Przegląd producenta z Anglii
Nowoczesna linia firmy JCB obejmuje 11 maszyn dla sektora rolniczego. Wysokowydajna ładowarka teleskopowa do rolnictwa 560-80 jest wyposażona w silnik o mocy 108 kW. Manewrowa, kompaktowa i oszczędna maszyna 516-40 pracuje z silnikiem Diesla o mocy 47 KM. Podobnie zróżnicowane są pozostałe cechy serii rolniczej:
- Maksymalna wysokość podnoszenia 4,04 – 9,5 m.
- Maksymalny zasięg 254 – 652 cm.
- Udźwig 1600 – 6000 kg.
- Ograniczenie obciążenia przy maksymalnej wysokości do 3 ton, przy pełnym wysięgu ramienia – 1,75 t.
Firma brytyjska jako pierwsza wprowadziła model z hybrydową przekładnią specjalnie do ładowarek teleskopowych w rolnictwie. Technologia DualTech VT łączy zalety przekładni hydrostatycznej i mechanicznej.
Uniwersalna ładowarka teleskopowa 560-80, będąca flagowym modelem, wyróżnia się wysoką wydajnością. Maszyna przeszła szereg modernizacji, w tym zmiany w tylnej przeciwwadze, podporze osi przedniej i uchwytach kabiny.
Francuski Manitou na ukraińskich polach
Firma produkuje maszyny rolnicze z silnikami o mocy 55,4 – 141 kW. Udźwig waha się w granicach 2500 – 4500 kg. Wyjątkiem jest ładowarka teleskopowa MLT-X 961-145 o udźwigu 6 ton. Promień roboczy ograniczony jest zasięgiem ramienia do 706 cm. Maksymalna wysokość podnoszenia ładunku przewyższa również wartość brytyjskiego modelu i wynosi 9,65 metra.
Niemiecka solidność
Ładowarka teleskopowa Bobcat TL30.60 cieszy się popularnością w rolnictwie ze względu na możliwość umieszczenia kabiny w opcji niskiego modułu.
Konfiguracja z niskim modułem – to optymalny wybór do pracy w rolniczych obiektach z niskimi sufitami. Parametry eksploatacyjne niemieckich maszyn rolniczych: maksymalna waga ładunku 3 – 4,3 tony, wysokość 6 – 8 metrów. Moc maszyn wynosi 74,5 kW, jednak niektóre modele są wyposażone w technologię wysokiego przepływu HF. Funkcja zwiększenia wydajności zwiększa przepływ hydrauliki do 190 l/min przy ciśnieniu 250 bar.
Obszar zastosowania
Obszar zastosowania sprzętu specjalistycznego zależy od szerokiej gamy osprzętu. Dlatego sprzedaż ładowarek teleskopowych do rolnictwa w Polsce zwykle obejmuje również sprzedaż dodatkowych mechanizmów. Finalny obszar zastosowania obejmuje:
- załadunek zboża, ziemniaków i innych roślin okopowych;
- transport na krótkie odległości materiałów sypkich wewnątrz obiektów rolniczych;
- składowanie bel, snopów;
- przeładunek worków big-bag o wadze 300 – 3000 kg;
- prace pomocnicze.
Zakup jednostki rolniczego sprzętu podnoszącego rozwiązuje jednocześnie wiele zadań. Alternatywnie, portal BF-Logistics Sp. z o.o. oferuje dodatkowy osprzęt: łyżki, widły i inne akcesoria.